Kardos Péter zuglói főrabbi szerint szép lenne, ha a kormány a kétharmad birtokában valami olyat tenne, ami után a magyar zsidók azt kiálthatnák a világ felé, hogy Magyarországon „fasiszti kaputt”. Igaz, akkor nem lenne kiktől megvédeni bennünket – fogalmazott az egyházi vezető a budapesti gettó felszabadulásának 68. évfordulóján tartott istentiszteleten pénteken Budapesten, a Dohány utcai zsinagógában. A Budapesti Zsidó Hitközség rendezvényén a főrabbi kiemelte: arról a pillanatról emlékeznek meg, amikor a szovjet Vörös Hadsereg felszabadította a budapesti gettót, mert számukra ők hozták el az életet, ezért „legyen áldás a mártírok és az érettünk elesett felszabadítók emlékén”. Mint mondta, a túlélők magukkal viszik a gyászt, a fájdalmat, az indokolt vagy indokolatlan üldözöttségi érzést, de az igazi örömöt és vigaszt, valamint a gyermek, az unoka, a dédunoka világszemléletét is, akiknek „a vagon szó már semmit nem jelent”.
Kardos Péter szólt arról, hogy a második világháború alatt az ostromló fegyverek torkolattüzéből próbáltak következtetni arra, mekkora távolságra lehetnek tőlük a szovjet katonák, „mert már kevés volt az élelem és sok volt a halott”. Megemlítette, hogy látta a gettó ledöntött kerítését, amikor egy szovjet tiszt azt mondta nekik, „zsidó testvéreim, szabadok vagytok”. Elmondta, nem tudták, hogy hozzátartozóik Auschwitzból parancsot teljesítve írták azt magukról, hogy jól vannak, és még a feladás címe is Waldsee volt, holott valójában a haláltáborból adták fel a leveleket. Kitért arra, miután Eichmann (a magyarországi deportálások vezetője) megnyugtatta őket biztonságukat illetően, nem hitték el egyebek mellett azt a hírt sem, hogy a görögországi zsidósággal megvetették a vonatjegyet, a szerelvény azonban a treblinkai haláltáborba vitte őket.
Az esemény végén a résztvevők mécseseket és a megemlékezés köveit helyezték el a zsinagóga melletti udvaron, a Hősök kertjében, majd Oroszország nagykövetségének képviselője helyezte el koszorúját a zsinagóga Wesselényi utcai emléktáblájánál. A rendezvényen megjelent mások mellett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Rogán Antal, a Fidesz és Schiffer András, az LMP parlamenti frakcióvezetője, Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció elnöke, Pálffy István, a KDNP országgyűlési képviselője, Horváth Csaba, az MSZP alelnöke, országgyűlési képviselő, Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete és a diplomáciai testület több tagja.